• تلفن02133864359
  • آدرس**تهران...مسعودیه....خیابان طاهری....پلاک26**
  • ساعتهای آزادپاسخگویی 9صبح تا 6عصر
  • تلفن02133864359
  • آدرس**تهران...مسعودیه....خیابان طاهری....پلاک26**
  • ساعتهای آزادپاسخگویی 9صبح تا 6عصر

انواع شیشه خم

شیشه خم چیست؟

وقتی شیشه از خط تولید خارج می شود، یک ورق تخت است؛ با این وجود در صورت نیازمی توان شیشه را خم کرد. به دلیل شکننده بودن شیشه، خم شدن باید در حالی اتفاق بیفتد که شیشه هنوز گرم باشد تا امکان حالت دادن وجود داشته باشد اما نه آنقدر گرم که ذوب شود. برای خم شدن شیشه، تولیدکنندگان یک قطعه شیشه را روی قطعه فلزی که برای شبیه سازی منحنی مورد نیاز شیشه ساخته شده قرار می دهند. هر دو فلز و شیشه را درون کوره قرار داده و حرارت می دهند تا زمانی که شیشه نرم شود، در آن زمان شیشه و فرم فلزی از روی حرارت برداشته می شوند. در صورت تنها ماندن شیشه، نیروی جاذبه شیشه نرم شده را به سمت پایین و به شکل منحنی مورد نظر تبدیل می کند، یا این امکان وجود دارد که در نتیجه نیروی خارجی برای تسریع روند خم شدن فشار وارد شود.

امروزه انواع شیشه خم و فناوری های شیشه خم عبارتند از:

خم شدن و آبدیده کردن

معمولاً در فرآیند خم شدن و آبدیده کردن، شیشه ابتدا در دمای 630 درجه سانتیگراد گرم می شود و سپس ماده خمیری مانند در ایستگاه خمش به شعاع هدف خود خم می شود. اگرچه سیستم های خمشی معمولاً فرم های استوانه ای تولید می کنند، اما تولید خم دو طرفه کوچک با زاویه دار کردن شیشه در طول فرآیند امکان پذیر است. شیشه را می توان به جهتی که در آن جریان دارد تاب داد، که به خمش طولی معروف است؛ همچنین می تواند برخلاف جریان شیشه خم شود که به آن خم شدن ضربدری گفته می شود. از آنجا که کیفیت همیشه مورد توجه اصلی است، خم شدن طولی از نظر کیفیت نتیجه بهتر و ماندگارتری را ارائه می دهد. شیشه خم معتدل مقاومت مکانیکی و دوام بسیار خوبی در برابر تغییرات دما دارد؛ حداکثر زاویه خمش معمولاً ¼ یک دایره است

خم شدن گرم

در شیشه خم گرم، تولید کننده از قالب هایی استفاده می کند که به شیشه اجازه می دهد شکل مورد نظر را به خود بگیرد؛ سپس شیشه و همچنین قالب تا 580–600 درجه سانتی گراد گرم می شود. خم شدن در این روش فقط می تواند بر اساس گرانش باشد؛ متناوبا، می توان به فرایند خم شیشه کمک کرد که در آن یک فشار خمشی مکانیکی شیشه را به شکل هدف هدایت می کند، سپس شیشه به آرامی سرد می شود تا از هرگونه کشش باقیمانده جلوگیری کند. فناوری خم کردن شیشه به تولیدکنندگان این امکان را می دهد تا طیف گسترده تری از اشکال را ایجاد کنند، به عنوان مثال، شعاع کوچک تر و اشکال غیر استوانه ای.

شیشه خم لمینیت

شیشه خم لمینت علاوه بر شکل ظاهری متفاوتی که توسط ویژگی شیشه خم دارد و ایمنی که لمینت شدن به آن می دهد مورد توجه بسیاری از مهندسان و سازندگان و در نتیجه تولید کنندگان قرار گرفته است. برای تولید شیشه خم لمینت، که یک فرآیند زمانبر می باشد، در ابتدا دو شیشه خم مشابه با شعاع کمی کمتر از شکل هدف تولید شده و سپس این شیشه ها توسط یک لایه میانی (معمولا PVB) در اتوکلاو بهم چسبانده می شوند. روند اتوکلاو همانند تولید شیشه لمینت بوده و می توان دو قطعه شیشه را به همراه یک لایه میانی پلاستیکی بهم متصل کرد به صورتی که لایه میانی قابل مشاهده نباشد، اما قابلیت نگه داری ذرات شیشه ها را درصورت شکستن داشته باشد؛ دمای لازم پردازش در داخل اتوکلاو حدود 120–140 درجه سانتی گراد و فشار حدود 12 بار است.

همانطور که گفته شد تولید شیشه خم لمینیت بسیار وقت گیر است و همچنین استفاده از دو لایه شیشه باعث گرانی آن می شود. امکان تولید شیشه خم لمینت در انواع سایز ها و مدل ها و همچین شیشه های رنگی برای قسمت های مختلف ساختمان وجود دارد.

کاربرد شیشه خم

شیشه خم که Bent glass و Curved glass نیز نامیده می شود، در وسایل نقلیه (بسیاری از شیشه های جلو و برخی از چراغ های عقب اتومبیل با لبه خمیده) و همچنین در طرح های معماری از گنبدهای شیشه ای و نرده های دستی گرفته تا درهای گردان و ویترین ها می توان کاربرد آن را مشاهده کرد. جذابیت بصری تنها جنبه ای نیست که طراحان را در سراسر جهان به سمت تولید شیشه خم سوق می دهد، شیشه خم همچنین در بسیاری از نماها و قسمت های بیرونی ساختمان نیز بسیار کارآمد می باشد زیرا امکان ورود نور فراوان به خانه را می دهد. از طریق فرایند تولید گرمایش در کوره های با دمای بالا، خمیدگی و خنک سازی سریع شیشه، شیشه خمیده 5-4 برابر شیشه معمولی استحکام بیشتری دارد و حالت نیمه سکوریت میگیرد که می تواند در مواردی که نیاز به ایمنی دارند، مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، امکان انعطاف پذیربودن شیشه خم استفاده آن را در بسیاری از فضاها ممکن کرده است؛ در عمل، استفاده از شیشه های خمیده در کاربردهای داخلی ساختمان مانند آسانسورهای شیشه ای، پارتیشن ها و شیشه های حمام بسیار پیشرو هستند و اگر به خوبی طراحی شوند می توانند استفاده از سایر مصالح ساختمانی را کاهش دهند.

برای مشاوره وراهنمایی بیشتردر موردسایز.. طرح..نوع شیشه مکان مدنظربا تهران سندبلاست تماس بگیرید. ** 33864359-021 **

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *